У 2021 році Казахстан планує почати будівництво ВСМ Туркестан – Ташкент

У 2021 р. Казахстан планує інвестувати 1,1 трлн тенге (2,6 млрд дол. США) в проекти, спрямовані на розвиток туризму і національних парків з точки зору залучення відвідувачів. 

Проект будівництва ВСМ Туркестан – Ташкент дозволить створити 22 тис. нових робочих місць в туристичній галузі країни, а також 100 тис. таких місць в суміжних секторах економіки. Початок його реалізації, за словами прем’єр-міністра Казахстану Аскара Мамина, намічено на 2021 р. Відповідно до оцінок, туристичний потік на території Казахстану може вирости на 22%, до 4,5 млн чол., а частка цієї галузі у ВВП країни складе 5,2%. 

ВСМ Туркестан – Ташкент пройде через Шимкент, який в 2018 р. був визнаний містом республіканського значення і являє собою великий залізничний вузол, через який пролягає маршрут, який з’єднує Центральну Азію і Сибір. Туркестан з липня 2018 року є адміністративним центром Туркестанської області (раніше – Південно-Казахстанська) Казахстану і розташований в 160 км на північний захід від Шимкента. 

Крім цього, в планах двох країн – будівництво нової лінії Мактарал – Дарбазі з виходом на територію Узбекистану, яка розвантажить діючий пункт прикордонного переходу Сариагаш.

Плани, пов’язані з будівництвом ВСМ між Казахстаном і Узбекистаном, вперше були оголошені на засіданні міждержавної комісії по взаємній співпраці двох країн в червні 2019 р. результаті було підписано угоду, що передбачає створення спільних промислових кластерів, які б дозволили забезпечити приріст обсягів пасажирських і вантажних перевезень , а також розвиток туризму.