Акціонерні товариства та заводи Укрзалізниці повністю переходять на максимально прозорий механізм закупівель, — Іван Юрик

Акціонерні товариства та заводи, що на 100% належать АТ «Укрзалізниця», вже з 1 серпня перейдуть на максимально публічний та прозорий механізм будь-яких закупівель для своїх потреб. Про це повідомив в.о. голови правління компанії Іван Юрик.

Відтак, за його словами, вищезгадані підприємства переведуть усі закупівлі в електронну систему ProZorro, яка об’єднує водночас всі авторизовані електронні майданчики. Це дозволить залучати ширше коло учасників, на відміну від окремо взятого електронного майданчика з його обмеженим колом користувачів та надавати фактично повний контроль за прозорістю закупівель як безпосередньо компанії, так і суспільству, ЗМІ, контролюючим органам.

«На жаль, ще донедавна існувала практика, коли наші заводи та інші підприємства закуповували товари та послуги на різних окремих комерційних електронних майданчиках або без конкурсу взагалі, адже вони не мали правового статусу «замовників», що визначений законом «Про публічні закупівлі». На виході ми мали відсутність логіки перебігу та результатів торгів і фактичну можливість закупівлі у домовлених посередників», — підкреслив Іван Юрик.

За його словами, це була така ситуація, за якої ні Укрзалізниця, ні учасники ринку, ні державний чи суспільний контроль не могли публічно слідкувати за закупівлею, змінами, які вносяться в умови тендерної документації, укладеними договорами тощо.

«Це все й породжувало корупційні ризики, які нічим не гірше сніжного кому, якщо це продовжувалося б. Проте рішенням правління ми змінюємо цю практику, й від 1 серпня всі ці закупівлі будуть відбуватися виключно на ProZorro через інструмент «Допорогова закупівля» та буде повністю доступна до перегляду від старту до успішного результату», — зазначив Іван Юрик.

Очільник компанії також повідомив, що Укрзалізниця вже має перші позитивні результати аналогічного рішення щодо окремих закупівель власне самого АТ «Укрзалізниця».

«З лютого цього року наші філії провели 41 процедуру закупівель товарів для запобігання Covid-19 з використанням вказаного інструмента «Допорогова закупівля» й результат не заставив себе довго чекати — маємо економію коштів від очікуваної ціни понад 27 %. Йдемо далі та переводимо все на чесні та прозорі рейки. Впевнений, від цього виграють всі», — резюмував він.