З 1 вересня 2021 року в Україні стартує кампанія добровільного декларування активів фізичних осіб

Нормами Закону України №1539-IX від 15.06.2021 «Про внесення змiн до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фiзичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету», який набрав чинності 21 липня 2021 року, передбачена можливість цивілізованої легалізації активів, що були приховані від оподаткування.

Одноразове добровільне декларування впроваджується з 1 вересня 2021 року до 1 вересня 2022 року, тобто буде тривати рік. Саме протягом цього періоду громадяни зможуть усвідомленно визначитись з необхідністю подання цієї декларації.

Одноразове (спеціальне) добровільне декларування – це особливий порядок добровільного декларування фізичною особою належних їй активів, розміщених на території України та/або за її межами, якщо такі активи фізичної особи були одержані (набуті) такою фізичною особою за рахунок доходів, що підлягали в момент їх нарахування (отримання) оподаткуванню в Україні тa з якиx нe були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки i збори відповідно дo вимог законодавства з питань оподаткування тa/aбo мiжнapoдниx дoгoвopiв протягом будь-якого з податкових періодів, що мали місце до 1 січня 2021 року.

Збір з одноразового (спеціального) добровільного декларування – це одноразовий обов`язковий платіж, розмір якого самостійно розраховується декларантом з вартості належних йому активів з урахуванням ставок, які значно менше встановленого законодавством податку на доходи фізичних осіб.

Добровільному декларуванню підлягають тільки ті активи фізичної особи, з яких нe були сплачені або сплачені не в повному обсязі податки i збори відповідно дo вимог законодавства.

Найменша ставка складає 2,5 відсотка – стосується власників облігацій внутрішньої державної позики. Трохи більше – 5 відсотків доведеться сплатити за майно чи кошти, розміщені в Україні. Найвища ставка передбачена для власників активів за кордоном – 9 відсотків.

Крім того, передбачено розстрочення сплати збору трьома рівними частинами на три роки за певних умов, а саме вибираючи альтернативну ставку декларантом особисто.