ЄІБ запускає нову програму фінансування для рейкового транспорту

Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) запустив так звану Інвестиційну платформу «зеленого» рейкового транспорту (Green Rail Investment Platform), покликану сприяти нарощуванню державних та приватних інвестицій у його розвиток.

«Нова платформа пропонує кредитування та консалтингові послуги з боку ЄІБ і надає фінансові інструменти Європейського Союзу, доступні в межах програми InvestEU, спрямованої на довгострокову підтримку компаній з метою їх відновлення після глибокої економічної та соціальної кризи», — наголошується у повідомленні.

Новий механізм призначений для фінансування будь-яких операторів перевезень й інфраструктури рейкового транспорту, транспортних адміністрацій та інших учасників галузі.

Передбачається, що залізниці стануть основою майбутньої європейської кліматично-нейтральної транспортної системи, оскільки це єдиний вид транспорту, який з 1990-х років неухильно зменшує обсяги шкідливих викидів. Тож інвестиції в нього EIB вважає своїм пріоритетом. Фінансування має призначатися насамперед для прискореного впровадження електрифікації та нових технологій.

Інвестиції ЄІБ у низьковуглецевий транспорт, зокрема залізниці, метро, трамвай, а також в альтернативні види палива зросли з 6,7 млрд євро у 2019 році до 7,2 млрд євро у 2020-му. За останні 10 років банк виділив понад 40 млрд євро на розвиток рейкового транспорту. З 2017-го по 2020 рік питома вага фінансування модернізації та закупівель рухомого складу у портфелі банку зросла з 30 до 60%. Зараз ЄІБ основну увагу приділяє проєктам, що відповідають цілям захисту клімату, зокрема фінансування електричного рухомого складу та поїздів з живленням від водневих елементів та тягових акумуляторів, а також розвитку інфраструктури й мультимодальних терміналів.